Politički preokreti: NES pljuvao po Trojci, a sada ulazi u koaliciju?
Politički preokreti: NES pljuvao po Trojci, a sada ulazi u koaliciju?
Politička scena u BiH ponovo svjedoči preokretima koji kod građana izazivaju frustraciju i nezadovoljstvo. Predstavnici stranaka Trojke (NiP, SDP, Naša stranka), NES-a, Naprijed i BHI-KF održali su sastanak na kojem su razmatrali nacrt sporazuma o zajedničkom političkom djelovanju. Ako dogovor bude postignut, ove stranke formirale bi blok od 14 zastupnika u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.
NES-ov salto mortale – od kritike do koalicije
Najveću pažnju javnosti privlači NES, stranka koja je donedavno žestoko kritikovala Trojku, optužujući ih za izdaju i lošu politiku. Sada, kada se otvara mogućnost ulaska u vlast, NES odjednom mijenja ton i pregovara o koaliciji s istim tim ljudima koje su do jučer napadali. Ovakav potez dodatno pojačava dojam da se stranke u BiH ne vode principima, već isključivo borbom za fotelje.
Lider NiP-a Elmedin Konaković već je sinoć nagovijestio moguću saradnju, dok je predsjednik pokreta Naprijed, Šemsudin Mehmedović, izjavio da sporazum mora imati jasne ciljeve.
– Tome se mora pristupiti studiozno i jasno postaviti ciljevi koji jačaju BiH, a ne samo bilo čije pozicije u vlasti – kazao je Mehmedović.
Ipak, mnogi na društvenim mrežama ne dijele optimizam političara. Građani sve više izražavaju ogorčenost, smatrajući da su ovi pregovori dokaz da ideološke razlike ne postoje i da se sve svodi na raspodjelu pozicija.
Koalicija protiv SNSD-a ili borba za kantonalne vlasti?
Dok se zvanično tvrdi da se pregovori vode kako bi se SNSD izbacio iz vlasti na državnom nivou, mnogi smatraju da su kantonalni interesi jednako važni akterima ovog dogovora.
Posebno je zanimljivo što bi ovaj dogovor mogao promijeniti vlast u Unsko-sanskom kantonu (USK), gdje trenutno vlada koalicija SDA, SDP-a i NiP-a. Prema informacijama do kojih je došao portal “Avaza”, NES bi mogao napustiti saradnju sa SDA u USK-u, ali zauzvrat očekuju da Trojka osigura njihov ulazak u vlast u Zeničko-dobojskom kantonu, gdje su trenutno u opoziciji.
Jasno je da se vlast ne može mijenjati samo na državnom nivou, već da se istovremeno vode pregovori i na nižim nivoima. NES, koji trenutno djeluje kao opozicija u Federaciji BiH, ulaskom u vlast sa četiri zastupnika značajno bi olakšao rad trenutne većine, koja bi time smanjila zavisnost od Rame Isaka i njegovog sina.
SDA će profitirati iz ovog haosa?
Dok se ove stranke bave političkim kombinacijama, građani su sve više razočarani načinom vođenja politike. Na društvenim mrežama mnogi ističu da ovakvo ponašanje stranaka samo dodatno jača SDA pred naredne izbore.
SDA, koja se u posljednje vrijeme suočava s brojnim izazovima, sada može iskoristiti ovaj haos i predstaviti se kao jedina stabilna opcija u odnosu na političke partnere koji su spremni mijenjati savezništva iz dana u dan.
Građani su već izgubili povjerenje u političare koji su do jučer jedni druge optuživali za kriminal i nesposobnost, da bi danas sjedili za istim stolom i dijelili vlast. Ostaje da se vidi kako će ova politička trgovina uticati na buduće odnose među strankama i da li će građani na izborima kazniti one koji su im ponovo pokazali da su im lični interesi iznad principa.
Gradačački glas