IzdvojenoTOP VIJEST

Talas poskupljenja bez kraja: Voda, smeće, osnovne namirnice – građani na rubu

Poskupila je struja, sad će i voda, a najavljuje se i skuplji odvoz smeća. Ima još šta da poskupi, pitaju građani? Odluke koje nadležni donose u vidu olakšica, na terenu su kontraproduktivne. Destimuliše se radna snaga i odlazi vani. Eto zašto svakodnevno viđate stranu radnu snagu na našim ulicama.

Kao da dosadašnja poskupljenja nisu bila dovoljna, stiže novi val većih cijena osnovnih životnih namirnica. Najavili su to pojedini trgovci, zbog bojazni da će dobavljači povećati svoje cijene. A ne divljaju samo cijene hrane.

Nafta pojeftinuje na svjetskom tržištu, a kod nas cijene u nebo. Politika, sve politika, na sve tri strane, samo politika, samo se bave sobom, narod sa strane i to je to.

Samo znam da svakodnevno kad idem u kupovinu, svaki dan je račun veći. Ne pratim cijene detaljno, pojedinačno svaki proizvod, ali luduju sa cijenama.

Cijene komunalnih usluga godinama nisu mijenjane, iz kojih razloga ne znamo, ali dolazimo u situaciju gdje se totalno razlikuje doista realna cijena od one koju plaćamo.

A to povećanje cijene vode u KS biće 48%. Razlog je između ostalog, dug koji imaju građani.

“54 miliona KM je dugovanja prema ‘Vodovodu’ i od toga građani duguju 48 miliona. Ostalo su privrednici i dva javna preduzeća“, rekao je Adnan Šerak, direktor KJKP ”VODOVOD I KANALIZACIJA”.

Promjene su neminovne i kada je riječ o plaćanju odvoza smeća.

“Moje insistiranje je da se ide u smjeru pošto u ovom trenutku cijena se veže za kvadraturu stana a ne za domaćinstvo, to je nepravedno prema građanima, kvadrat stana ne pravi količinu smetlja, već članovi domaćinstva”, naveo je Nihad Uk, premijer KS.

Sve će to dodatno opteretiti džep građana, koji je već na izdisaju.

“Povećanje cijene struje koje je i u RS i u FBiH, naravno da trgovci i proizvođači moraju da prenesu na kupce, inače će praviti gubitke i propasti. Opterećenje koje su vlasti u FBiH nametnule od prvog januara na minimalne plate od 74,4% i minimalnu platu od hiljadu km neko mora da plati”, rekao je Zoran Pavlović, ekonomski analitičar.

Posljedice novogodišnje odluke federalne Vlade već su vidljive na tržištu rada. (GFX) Prema podacima Porezne uprave, u januaru je došlo do pada broja zaposlenih za oko 4 i po hiljade, u februaru 1700, u martu 2327. Iz Vlade navode da odluka, pak, nije imala negativan uticaj na privredu.

“S druge strane poslodavcima su znatno uvećani operativni troškovi na neplaniran i neočekivan način na način da se to dogodilo pred sami početek fiskalne godine. Mi sada vidimo da Vlada FBiH pokušava kroz određene inicijative da se to kompenzira”, kazao je Elvis Pivić, član Upravnog odbora eComm Asocijacije u BiH.

Stanje se pokušava ublažiti izmjenama i dopunama Zakona o zapošljavanju stranih radnika u FBiH. Osim zakonske regulative, problematična je i evidencija Službi za zapošljavanje.

“Možete angažovati ljude iz inostranstva ukoliko tih kadrova nema na prostoru BiH, nažalost na evidenciji mi imamo svih kadrova a kada ih pozovete da rade, onda se od 10 pozvanih odazove jedan ili nijedan”, naveo je Safudin Čengić, Udruženje poslodavaca KS.

A oni koji hoće da rade, najčešće odlaze u evropske zemlje, jer iako je i tamo teška ekonomska situacija, u BiH daleko je teža.