AktuelnoTehnologija

PANIKA U BANJA LUCI: Sultan Erdogan naoružava Sarajevo – šalje im dronove ubojice

Isporuka Bayraktara ne predstavlja samo jačanje vojne komponente, nego i simbolički akt međunarodne podrške očuvanju teritorijalnog integriteta i ustavno-pravnog poretka BiH, tvrde analitičari.

Kada su turski dronovi Bayraktar TB2 prvi put upotrijebljeni u borbenim operacijama Turske vojske protiv kurdske PKK u graničnom području prema Siriji 2015. godine, malo tko je mogao naslutiti da će upravo te letjelice postati prepoznatljiv simbol nove ere ratovanja – jeftinije, mobilnije i efikasnije. Od tada do danas, Bayraktari su igrali ključnu ulogu u sukobima u Siriji, Libiji, Ukrajini i posebno u Nagorno-Karabahu, gdje je Azerbajdžan, najviše zahvaljujući ovim letjelicama, vratio kontrolu nad teritorijama koje su i prema međunarodnom pravu bile dio njegove ustavne nadležnosti.

Sada BiH prvi put dobiva ove letjelice. Turska je donirala Bosni i Hercegovini dva sustava Bayraktar TB2, što, pored borbenih dronova, uključuje i upravljačke stanice i obuku osoblja. Informaciju je potvrdilo Ministarstvo obrane BiH, navodeći da je riječ o „poruci podrške državnim institucijama i jasnom partnerstvu između BiH i Turske”, piše Deutsche Welle.

Bayraktari „pod komandom Oružanih snaga BiH”

Ministar Zukan Helez izjavio je za Federalnu novinsku agenciju da „Bayraktari neće koštati BiH ništa”, te da će letjelice biti u vlasništvu države. Dodao je kako će dronovi biti raspoređeni pod komandom Zajedničkog stožera Oružanih snaga BiH, što potvrđuje jačanje državnih obrambenih kapaciteta. Ova donacija dolazi u trenutku kada se zemlje regije natječu u modernizaciji i naoružavanju: Srbija nabavlja kineske dronove i raketne sustave te francuske višenamjenske lovce Rafale, Hrvatska kupuje zapadne helikoptere i zrakoplove, također Rafale, a i Crna Gora ulaže u nadzor granica iz zraka.

Istovremeno, vlasti entiteta Republika Srpska (RS) sve otvorenije prijete formiranjem „vlastite vojske”, usprkos tome što su Oružane snage BiH jedina legalna i priznata vojska u zemlji. U tom kontekstu, isporuka Bayraktara ne predstavlja samo jačanje vojne komponente, nego i simbolički akt međunarodne podrške očuvanju teritorijalnog integriteta i ustavno-pravnog poretka BiH, tvrde analitičari.

“Za Tursku, ovo je potvrda statusa pouzdanog regionalnog partnera i proizvođača vojne tehnologije koji saveznicima nudi više od političke retorike naime konkretne instrumente odvraćanja”, smatra vojnopolitički analitičar Nedžad Ahatović. Za BiH, ovo je prilika da napravi iskorak u domenu suvremene vojne tehnologije i osigura bolje tehničke kapacitete za nadzor i zaštitu svog prostora. Ahatović za DW naglašava da se donacija turskih dronova BiH ne može promatrati samo kao simbolična pomoć, nego i kao „strateški iskorak”.

Nove tehnologije mijenjaju strategiju na ratištu

“Značajna je, prije svega, jer se radi o novoj vojnoj tehnologiji koja je radikalno smanjila rizik od vlastitih gubitaka i povećala postotak prvog pogotka gotovo do 100 posto, praktično bez gubitaka u živoj sili. Protivnik se time prisiljava na promjenu strategije na ratištu. TB2 s osnovnim paketom naoružanja i goriva troši 300 puta manje goriva od borbenog zrakoplova, a u zraku može ostati do 36 sati, što drastično mijenja operativne mogućnosti”, kaže Ahatović.

On dodaje da donacija predstavlja „kvantni skok” za Oružane snage BiH: “S obzirom na defenzivnu doktrinu OS BiH, neophodan je razvoj modernog i višeslojnog sustava protuzračne obrane, bespilotnih borbenih letjelica i lakih trenažno-jurišnih letjelica. Ova donacija doprinosi i razvoju sustava obuke i efikasne obrane.” U regionalnom kontekstu, Ahatović procjenjuje da se ovakvim potezima značajno mijenja odnos snaga jer nabavka Bayraktara ulaganja u ruske i kineske sustave protuzračne obrane, od kojih mnogi „dokazano ne mogu neutralizirati TB2”, čini bezvrijednima.

“Osim samih dronova, prema podacima Ministarstva obrane BiH, Turska nam isporučuje i anti-dron sustav Kangal, koji je među najboljima u svijetu, i, u prvoj fazi, četiri borbena vozila Kirpi II koja su se dokazala na ratištima Ukrajine i imaju treći stupanj oklopne zaštite prema NATO standardu”, navodi Ahatović. Pored donirana dva drona Bayraktar TB2, BiH je pregovarala o nabavci još četiri turske bespilotne letjelice s pratećim stanicama za upravljanje.

Bayraktari stižu i u Hrvatsku

Turske Bayraktare uskoro dobiva i Republika Hrvatska, kaže Ahatović, napominjući da će Zagreb u prvoj fazi nabavke po cijeni od oko 96 milijuna eura dobiti šest Bayraktara s pratećom opremom. Hrvatska je posjedovala dronove još tijekom rata devedesetih godina i koristila ih u vojno-policijskoj operaciji „Oluja”.

Ranije je pet Bayraktara kupilo i Kosovo, dok Srbija posjeduje kineske (CH-92A i CH-95), izraelske (Orbiter 1), njemačke (AE 100-C), kao i domaće bespilotne sustave (Pegaz, Vrabac, Komarac), čime značajno razvija vlastiti dron-program. Crna Gora je, prema navodima RTS-a, dronove nabavljala iz Srbije.

Bespilotne letjelice u vojne svrhe prvi put su eksperimentalno testirane još u Prvom svjetskom ratu, ali njihova ozbiljnija operativna upotreba počinje tijekom Korejskog i Vijetnamskog rata, prvenstveno u izviđačke svrhe. Pravi proboj dolazi 1990-ih, kada Sjedinjene Američke Države koriste dronove u Zaljevskom ratu i kasnije tijekom NATO intervencija na Balkanu, što je otvorilo put širokoj primjeni dronova u suvremenim sukobima.

(TBT)