IzdvojenoTOP VIJEST

DRŽAVNI DELEGAT ZA N1: Novalić će biti oslobođen!

Dok Bosna i Hercegovina iz dana u dan prolazi kroz nove političke krize, blokade i institucionalne zastoje, pitanja koja se nameću sve su ozbiljnija – hoće li Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH uopće raspravljati o smjeni SNSD-ovih kadrova? Kako je moguće da se Darko Ćulum vratio na čelo SIPA-e nakon višemjesečne odsutnosti? Šta se krije iza slučaja Viaduct i može li visoki predstavnik reagovati? I, konačno, šta donosi nastavak suđenja Miloradu Dodiku, predsjedniku Republike Srpske? O ovim, ali i mnogim drugim aktuelnim pitanjima, u programu je govorio Safet Kešo, zastupnik SDA u Zastupničkom domu Parlamenta Bosne i Hercegovine.

Sjednica Doma naroda: Blokada već viđena

Kešo smatra da se sjednica Doma naroda vjerovatno neće ni održati. Kako kaže, razlozi su jasni.

“Ono što smeta onima koji sve vrijeme opstruiraju rad Doma naroda su tri tačke dnevnog reda – smjene kadrova SNSD-a iz Vijeća ministara i smjena Špirića iz Kolegija Doma naroda“, dodao je Kešo.

Prema njegovim riječima, očekivana je “već viđena scena – pitanje dogovora ko će faliti na sjednici i ko će oboriti kvorum“. Smatra da se više ni prijedlog o tumačenju poslovnika ne može ozbiljno razmatrati jer sjednice ionako nema.

Govoreći o obaranju kvoruma, Kešo pravi jasnu razliku između ranijih poteza Kluba Bošnjaka i sadašnjih postupaka SNSD-a i HDZ-a.

“Tada se radilo o pokušaju da se zaustavi antiustavni zakon, dok se danas radi o zakonitoj prekompoziciji vlasti”, pojašnjava.

Posebno ističe kulturu solidarnosti između HDZ-a i SNSD-a.

“Balansiraju, to je vrlo evidentno. Samo je pitanje ko će kada faliti”, naglasio je Kešo.

Ćulumov povratak: ‘Pobjegao s posla, mora odgovarati’

Kešo je bio izuzetno oštar govoreći o povratku Darka Ćuluma na poziciju direktora SIPA-e.

“Mislim da treba pokrenuti krivične prijave protiv gospodina Ćuluma. On je praktično pobjegao s posla, bio je odsutan više od stotinu dana. Glavnog krivca u svemu ovom vidim i Vijeće ministara BiH koje se nije ni očitovalo o ostavci. Prva odgovorna je predsjedavajuća Vijeća ministara. Vjerujem da će uslijediti zahtjevi za njenu smjenu ili podnošenje krivičnih prijava“, naglasio je Kešo.

Dodaje da je Ćulumov povratak dio šireg političkog aranžmana.

“Neko je sve izrežirao – kada će se povući, koliko će ostati, i kada će se vratiti, sve u kontekstu oslobađanja Milorada Dodika”, smatra Kešo.

Dodikov slučaj: Poraz sistema, ne pobjeda

Kešo smatra da pokušaji da se predstavi kako je Milorad Dodik svojim dolaskom pred pravosudne institucije potvrdio vladavinu prava, predstavljaju iluziju.

“To je čin poraza pravosudnog sistema u BiH. Predaja Milorada Dodika pod njegovim uslovima, oslobađanje od pritvora i potjernice – to nije pobjeda, to je kapitulacija. A Ako je tačno da je Dodikov vozač bio Almir Đuvo, direktor OSA-e, onda to priči dodaje još tragičniju dimenziju“, mišljenja je Kešo.

Što se tiče očekivanja od drugostepene presude Dodiku u predmetu koji se odnosi na nepoštivanje odluka visokog predstavnika u BiH, Kešo izražava sumnju.

“Više sam sklon vjerovati da je to već dogovorena stvar. Očekujem da će biti procesuiran pod vlastitim uslovima, možda čak i oslobođen zatvorske kazne, uz skraćenu zabranu političkog djelovanja“, kazao je.

Viaduct: ‘Model vježbanja pljačke države’


Kada je riječ o slučaju Viaduct, Kešo je izričit:

“Tvorci cijele ove priče uvježbavaju model pljačke države BiH i njenih građana, bez obzira iz kojeg entiteta dolaze. Dug bi trebali platiti oni koji su ga proizveli, te ovom prilikom pozivam visokog predstavnika da reaguje. Očekujem da iz sredstava koja pripadaju RS-u, iz posebnog podračuna Centralne banke, visoki predstavnik isplati dug i tako zatvori pitanje”.

Kešo podsjeća da su Pravobranilaštvo BiH i Vijeće ministara bili upozoreni.

“Upućeno je 13 upozorenja Vladi RS-a i 12 dopisa Vijeću ministara. Samo je Vijeće ministara pokušalo sebe zaštititi sporazumom da RS snosi troškove. Tužilaštvo BiH je formiralo predmet – i to je sve. Bez naredbe o istrazi. To može tako stajati do Sudnjeg dana”, oštro je poručio Kešo.

Evropski sud za ljudska prava i slučaj Novalić

Na kraju, osvrnuo se i na odluku Evropskog suda za ljudska prava da primi apelacije bivšeg federalnog premijera Fadila Novalića i bivšeg direktora Federalne uprave civilne zaštite (FUCZ) Fahrudina Solaka koji su presuđeni u sluaju Respiratori.

“To će biti slučaj u kojem će se pokazati jadna i čemerna priroda politički kontaminiranog pravosuđa u BiH. Ovdje su Miloradu Dodiku pogodovali i tužilaštvo i sud, a Fadil Novalić je jedini premijer osuđen jer je nabavio respiratore“, kazao je Kešo.

Vjeruje u oslobađajuću presudu i u potrebu ozbiljne reforme pravosuđa.

“Želim da taj čovjek izdrži jer je podnio tešku nepravdu. Vjerujem u pobjedu pravde i u potrebu da se u ovoj zemlji više nikada ne dogodi da neko odlučuje ko će biti uhapšen, a ko oslobođen – unaprijed”, zaključio je Kešo.

VIŠE NA: N1