AktuelnoBiHVIJESTI

DOGOVOR DODIKA I ČOVIĆA: SNSD i HDZ potpuno preuzimaju UIO BiH

Predsjednik Republike Srpske i lider SNSD-a Milorad Dodik dogovorio je sa šefom HDZ BiH Draganom Čovićem raspodjelu stranačkih kadrova u UIO. Njihov je plan da fotelje pomoćnika direktora popune mimo ranije usaglašenih koalicijskih dogovora

SNSD i HDZ potpuno preuzimaju UIO BiH

Milorad Dodik i Dragan Čović (arhiv)

Jedna od važnijih tema Neformalnog sastanka Dodika i Čovića, na imanju u Bakincima, bilo je raspoređivanje kadrova SNSD-a u Upravi za indirektno oporezivanje BiH. Dodikov je strateški cilj da zadrži kontrolu nad Upravom za indirektno oporezivanje, posebno ukoliko SNSD izgubi ministarske pozicije na državnom nivou, iako sada izgleda malo vjerovatno da će se to desiti.  Dogovorili su da se za pomoćnike direktora, odnosno operativne rukovodioce kojima je mandat istekao još prije dvije godine, postave Dodikovi kadrovi, pojačani provjerenim ljudima bivšeg direkora UIO Mire Džakule, koji je u međuvremnu postavljen na mjesto direktora Elektroprijenosa BiH.

Iako je Ured za reviziju finansijskog poslovanja institucija BiH godinama upozorava da se u UIO krši zakon, tek je ovih dana raspisan konkurs za četiri fotelje pomoćnika direktora – za carine, za poreze, za provođenje propisa i za IT sektor.

Kako piše “Fokus”, Uprava za indirektno oporezivanje BiH raspisala je konkurs za četiri pomoćnika direktora Zorana Tegeltije i da će im osnovna plata biti 3.306 KM.

AFERA “EXIT FAKTURE”

Još uvijek aktuelnom pomoćniku direktora za carine Vladimiru Dragićeviću, koji je imenovan na tu funkciju 17. maja 2018. godine, mandat je bio na četiri godine, što znači da je više od tri godine nelegalno na toj funkciji. Ista je situacija i sa pomoćnikom direktora za poreze Muharemom Mašinovićem, kao i sa Danijelom Jozić, pomoćnicom direktora za provođenje propisa kojima su mandati istekli još 2022.godine.

Iako je Danijeli Jozić mandat istekao prije više od tri godine, ona je ostala na toj funkciji čak i nakon što se 2023. godine našla na spisku bivših i sadašnjih uposlenika UIO protiv kojih je podnesena krivična prijava za kriminal težak preko 300 miliona konvertibilnih maraka u takozvanoj “exit fakture” aferi .

Prema pisanju “Valter portala”, protiv bivšeg direktora UIO Mire Džakule, te Danijele Jozić i velikog broj uposlenika Uprave za indirektno oporezivanje i SIPA-e, podnesena je krivična prijava po kojoj se terete da su od 2015. do 2023. godine „organizovali kriminalnu grupu sa jasno definisanim ciljevima i zadacima s ciljem ostvarivanja pribavljanja protivpravne imovinske koristi i to na način da su organizovanjem i osnivanjem preduzeća u Kraljevini Nizozemskoj, a iskorištavanjem svog službenog položaja ili ovlaštenja, prekoračivši granice svog službenog položaja, primoravali sve uvoznike putničkih i teretnih motornih vozila da sve uvoze moraju obavljati preko njihove izvozničke kuće iz Kraljevine Nizozemske, krivotvorili dokumentaciju prilikom uvoza u BiH, za navedeno uzimali protivpravnu imovinsku korist pri čemu su izbjegavali plaćanje carinskih i poreskih dadžbina“.

Džakula je u međuvremenu imenovan za generalnog direktora Elektroprijenosa BiH, a kako sada stvari stoje Danijela Jozić će ostati u UIO-u i naredne četiri godine. To će omogućti Dodiku i Čoviću da zadrže kontrolu nad obavještajno istražnim sektorom, a bišem direktoru Džakuli da i dalje posredno upravlja ovom instiucijom za koju ga vežu brojne afere, bez sudskih epiloga.

Mandat je istekao i pomoćnici direktora za IT Svjetlani Perković koja je bila jedan od najozbiljnijih kandidata mjesto direktora UIO, ali je ipak na tu funkciju imenovan Zoran Tegeltija što najbolje govori koliko je SNSD-u bitna ta fotelja.

BRAT U OSI

Za mjesto pomoćnika direktora za poslovne usluge nije raspisan konkurs jer je sadašnjem opertivnom rukovodiocu Elviru Muminoviću mandat produžio bivši direktor Miro Džakula. Mandat mu je produžen za još dvije godine mimo procedure jer su tada, a i sada, Džakuli bile potrebne Muminovićeve porodične konekcije. Brat Elvira Muminovića je zaposlen u Obavještajno sigurnosnoj agenciji što će mu osigurati da ostane na ovom mjestu.

Očito je da se Dodik i Čović neće se držati dosadašnje preraspodjele po kojoj kadrovima srpske nacionalnosti pripada mjesto direktora i dva pomoćnika, Bošnjacima dva pomoćnika i Hrvatima jedno. Dodik ne želi ništa prepustiti slučaju i cilj mu je instaliranja SNSD kadrova na fukncije pomoćnika direktora za carine i IT. Dosadašnjeg rukovodioca sektora za poreze Mharema Mašinovića trebao bi zamijeniti Vinko Skoko, kadar HDZ BiH.

Kako bi obezbijedili političku podršku  Trojke u kadrovsku križaljku je uključen i Elvedin Grabovica, koji treba da obezbijedi podršku Trojke za ovaj plan. Grabovica je već uključen u poslovne kombinacije sa tenderom u Elektroprijenosu BiH kojim rukovodi Miro Džakula. Sa Grabovicom u tom poslu su Igor Dodik, sin Milorada Dodika, te Zoran Žarić, sin Matana Žarića, bivšeg direktora Elektroprijenosa BiH.  

Dodikovi i Čovićevi motivi za preuzimanje kontrole nad UIO su vrlo jasni, jer na taj način oni upravljaju sa glavnim izvorima prihoda u BiH – PDV-om, akcizama, carinama, i drugim indirektnim porezima. Raspodjela tih prihoda vrši se prema entitetima i Brčko Distriktu, što znači da kontrola nad UIO može indirektno uticati na raspodjelu novca među entitetima. Dodik će nat način obezbijediti podršku budžetu RS-a, koji se suočava sa sve većim deficitima i zaduženjima.

Kontrola nad UIO omogućava političku moć SNSD-u i HDZ-u i uticaj na dinamiku unutar institucija BiH, te da ucjenjuju ili pregovaraju u drugim oblastima, kao što su pravosuđe, EU fondovi, sigurnosni sektor ili da blokiraju odluke koje nisu u njihovom interesu.

Postavljanjem svojih kadrova uspostavit će nadzor nad tokovima robe i novca, posebno kroz trgovinu visokoakciznim robama i gorivom.

Kontrola nad UIO nije samo pitanje uprave nad jednom institucijom, već strateško pitanje moći i resursa.

(zurnal.info)