IzdvojenoTehnologija

Bayraktar TB-3 predstavljen u Zagrebu

Bayraktar TB-3 predstavljen u Zagrebu: Revolucionarni dron sa sposobnošću nošenja balističkih raketa

Izvor: Klix.ba | Piše: Dean Džebić

Na sajmu odbrambene industrije ASDA 2025 u Zagrebu, turska kompanija Baykar predstavila je nasljednika slavnog drona Bayraktar TB-2 – novu bespilotnu letjelicu TB-3, koja je odmah privukla ogromnu pažnju stručne javnosti, stranih delegacija i vojne industrije.

Kompanija Baykar, poznata po ključnoj ulozi u savremenim sukobima i izvozu tehnologije širom svijeta, u Zagrebu je pokazala široku paletu proizvoda uključujući umanjene modele Kızılelme stealth drona, novog Akincija, proslavljenog TB-2, te inovativnog TB-3, koji već nosi epitet revolucionarnog.

TB-3 – Duplo veće sposobnosti

Prema informacijama do kojih je došao Klix.ba, TB-3 donosi duplo veće sposobnosti u odnosu na prethodnika. Opremljen sklopivim krilima, TB-3 će biti razvijen u dvije verzije – za kopnenu vojsku i mornaricu, uz mogućnost polijetanja sa kraće piste, čak ispod 200 metara.

Novi dron težak 1.800 kilograma, raspona krila od 14 metara, imat će sposobnost autonomnog slijetanja i polijetanjapomoću naprednog autopilota, neovisno o platformi s koje operira.

U odnosu na TB-2 koji je imao četiri podvisne tačke za oružje, TB-3 će imati šest, a korisni teret povećan je na 290 kilograma. Na raspolaganju će biti laserski, GPS i inercijalno navođeni projektili, ali i sistemi za elektronsko ratovanje.

Balističke rakete i AESA radar

Posebnu pažnju izazvala je informacija da će TB-3 biti prva turska bespilotna letjelica sposobna za lansiranje balističkih raketa tipa IHA-123, dometa do 190 kilometara. Dodatno, planira se integracija AESA radara, što je do sada bilo karakteristično samo za višenamjenske borbene avione.

Za potrebe navođenja i izviđanja koristiće se najnoviji optoelektronski sistem ASELFLIR 500, koji predstavlja vrh turske vojne tehnologije.

TB-2 ostaje relevantan

Uprkos kritikama da je TB-2 tokom rata u Ukrajini postao predvidiv za protivnika, iz Baykara ističu da je razvoj protivmjera i unapređenja sistema započet još prije rata, čime se TB-2 i dalje smatra vrlo relevantnim u modernom ratovanju.

Razvoj Baykara doprinio je i rastu drugih turskih tehnoloških giganata. Tako Aselsan razvija sisteme za elektronsko ratovanje, Roketsan isporučuje rakete, dok Baykar samostalno razvija avioniku i zmajeve letjelica.

Kızılelma spremna za operativnu upotrebu

Uz prezentaciju TB-3, na sajmu je potvrđeno da će Kızılelma, prvi turski besposadni stealth avion, tokom ove godine ući u upotrebu. Turska vojska bi trebala preuzeti prvih 10 primjeraka, a planiran je razvoj podzvučne i nadzvučne varijante, s unutrašnjim nosačima bojevog tereta.

Screenshot (Klix.ba)

Sajam ASDA 2025 u Zagrebu poslužio je kao dokaz jačanja hrvatsko-turske saradnje u oblasti odbrane, ali i kao platforma za promociju najnaprednijih dostignuća turske vojne industrije.