IzdvojenoVIJESTI

BEĆIROVIĆ I KOMŠIĆ ZATRAŽILI HITNO SAZIVANJE SJEDNICE PREDSJEDNIŠTVA BIH

Članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine, dr. Denis Bećirović i Željko Komšić, zatražili su hitno sazivanje vanredne sjednice Predsjedništva BiH. Dramatičan poziv na sjednicu dolazi u jeku, kako oni tvrde, “najopasnijeg napada na ustavni poredak BiH u posljednjih nekoliko godina”.

Na dnevnom redu bi se trebala naći samo jedna tačka: razmatranje unutrašnjopolitičke situacije izazvane djelovanjem organa vlasti entiteta RS, za koje Bećirović i Komšić smatraju da otvoreno krše ustavni poredak Bosne i Hercegovine.

U obrazloženju zahtjeva, dvojica članova Predsjedništva ističu obavezu državnih institucija da zaštite pravni okvir i stabilnost zemlje:

“Ne smijemo sjediti skrštenih ruku dok se u RS-u donose odluke koje predstavljaju direktan udar na ustavni poredak i suverenitet Bosne i Hercegovine. Naša je dužnost da reagujemo brzo i odlučno,” naglašava se u zajedničkom saopćenju.

Politička tempirana bomba

Ovakav razvoj događaja unosi dodatnu napetost na ionako turbulentnoj političkoj sceni BiH. Bećirović i Komšić smatraju da se čitava zemlja nalazi na prekretnici, gdje će ili doći do snažnog institucionalnog odgovora na, kako kažu, “destabilizirajuće poteze iz Banje Luke”, ili će se Bosna i Hercegovina suočiti s najvećom krizom nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Ko će stati na stranu ustavnog poretka?

Vanredna sjednica Predsjedništva BiH mogla bi postati poprište oštrih rasprava i političkog kalkulisanja. Javnost s nestrpljenjem očekuje stav predsjedavajuće Predsjedništva Željke Cvijanović i reakciju entitetskih vlasti, koje uporno tvrde da imaju pravo na donošenje zakona mimo državnih institucija.

Ipak, Bećirović i Komšić poručuju da nema prostora za neutralnost:

“Svaki političar i svaka institucija moraju zauzeti jasan stav: ili štite Ustav i poredak Bosne i Hercegovine ili podržavaju njegovo rušenje,” navode u saopćenju.

Hoće li institucije reagovati?

Pitanje koje najviše brine građane jeste hoće li se nadležne institucije, poput Ustavnog suda i Tužilaštva BiH, snažno oglasiti i poduzeti konkretne korake. Istovremeno, međunarodna zajednica uglavnom apeluje na smirivanje tenzija, ali konkretna akcija zasad izostaje.

Odgovor ili eskalacija?

Vanredna sjednica mogla bi unijeti tračak nade za sve one koji strahuju da se zemlja kreće ka novoj političkoj blokadi ili još ozbiljnijoj krizi. Ipak, ukoliko se izostavi jasan i jedinstven odgovor Predsjedništva BiH, politička drama bi se mogla dodatno rasplamsati, a time i dovesti do novih tenzija unutar države.

Kako sada stvari stoje, svi se pitaju: Hoće li ovo biti trenutak kada će institucije BiH konačno pokazati odlučnost u odbrani ustavnog poretka ili će kriza eskalirati u nove, još opasnije razmjere?

Gradačački glas