Čavalić za DDBiH: Vlada FBiH bježi od pravih reformi, fiskalni požar iz KS će zahvatiti i sve druge
Vlada Federacije nakon polovine mandata konačno je najavila davno obećane i prijeko potrebne fiskalne reforme. . Šta nam donose i šta će značiti za privredu i budžet?
“Najprije treba reći da ovo definitivno nije fiskalna reforma i to gledaocima odmah treba biti jasno. Ono što smo čuli ima dva segmenta – prvi je online fiskalizacija što je već davno najavljeno i logično u smislu osiguranja fiskalne discipline i ovo je suštinski samo primjena novih tehnologija, a kako se radi o nacrtu te efekte možemo tek počet procjenjivat u 2026. godini. Ova druga je mnogo interesantnija, posebno za radnike koja govori o izmjenama Zakona o porezu na dohodak gdje se uvodi kategorija radni učinak koji je do sada bio prepoznat samo u tekstu Zakona o radu ukazuje na najave koje je spominjala Vlada Federacije kao fiskalnu reformu”, a za koju Čavalić smatra da neće postići rasterećenje privrede:
“Ne mislim da ćemo dobiti ni rasterećenje privrede ni bolji materijalni status radnika i ja mislim da se izbjegavaju stvarne fiskalne reforme. Ne treba zaboraviti ni da se dva puta tokom ove godine radila jednokratna neoporeziva pomoć kako bi se pomoglo radnicima i kako bi se odgodile fiskalne reforme. U narednoj godini ova se neoporeziva pomoć uključuje u zakon, to se tako može shvatiti i to će također poraviti razliku među radnicima jer taj dio nećete naprimjer moći ostvariti ako ste na bolovanju. Time se pokušava zatvoriti 2025, a stvarno mislim da će onda u 2026. biti minimalne šanse za bilo kakvu ozbiljniju fiskalnu reformu. Suštinski, ovo sve znači da se fiskalne reforme odgađaju iza 2026. godine”, pomalo oporo konstatuje ekonomski stručnjak Čavalić napominjući da stvarno stanje finansija u Federaciji Bih nije poznato jer parlament nije raspravljao ni o izvršenju budžeta za prošlu, ali ni za prvu polovinu ove godine:
“Zaista ne znam razloge zašto ti materijali još nisu bili na Parlamentu, možda neko biježi od toga, ali i da niste ekonomist možete vidjeti, najviše na primjeru Kantona Sarajevo koji je donio odluku o obustavi isplata u iznosu 32 miliona maraka a što je direktno povezano s činjenicom da Vlada FBiH još nije isplatila 200 miliona KM svim kantonima. Ovaj fiskalni požar iz Kantona Sarajevo sigurno će zahvatiti i druge kantone, pitanje je samo kada”, potencira Čavalić trenutnu situaciju kojom se dokazuje da Vlada Federacije ima istinske probleme s osiguranjem finansiranja svojih obaveza podsjećajući da je to prošle godine Vlada isplatila u junu, a sada smo u novembru.
Pogledajte cijeli razgoivor i saznajte razloge nedostatka planiranih sredstava,, zašto raste zaduživanje u Federaciji ali i druge važne ekonomske parametre koji govore o lošem radu Trojke i HDZ-a i njihove Vlade FBiH