AktuelnoSvijet

EUROPSKE ZEMLJE OKREĆU LEĐA IZRAELU

EUROPSKE ZEMLJE OKREĆU LEĐA IZRAELU

Sve jači diplomatski i ekonomski pritisak na Tel Aviv

Dok se sukobi u Pojasu Gaze nastavljaju uz velike civilne žrtve, sve više evropskih zemalja zauzima oštriji stav prema Izraelu, uključujući sankcije i zamrzavanje bilateralnih odnosa.

🔹 Ujedinjeno Kraljevstvo je odlučilo obustaviti pregovore o slobodnoj trgovini s Izraelom zbog eskalacije izraelskih napada na Gazu. Ova odluka predstavlja snažan politički signal s Otoka.

🔹 Švedska će zatražiti od Evropske unije uvođenje sankcija izraelskim ministrima, s obzirom na kontinuirano kršenje ljudskih prava i međunarodnog prava.

🔹 Norveška, iako nije članica EU, najavila je da će nastaviti kontakte s partnerima kako bi dogovorili ekonomske mjere protiv Izraela zbog nepoštovanja međunarodnih normi.

🔹 Francuska je pozvala na reviziju svih sporazuma između EU i Izraela, ističući potrebu za redefinisanjem odnosa na osnovu poštovanja međunarodnog prava i zaštite civilnog stanovništva.

Ovi potezi predstavljaju najsnažniji evropski odgovor na izraelsku politiku u Gazi u posljednjih deset godina.


Trumpova Bliskoistočna turneja – bez zaustavljanja u Izraelu

Dodatnu simboliku trenutnoj izolaciji Izraela donosi i odluka bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa koji je tokom svoje nedavne posjete Bliskom istoku zaobišao Izrael, fokusirajući se isključivo na sastanke sa liderima Saudijske Arabije i Ujedinjenih Arapskih Emirata. Izostanak posjete Tel Avivu tumači se kao snažna politička poruka – čak i iz redova tradicionalnih saveznika.


Sve ove okolnosti ukazuju na duboku promjenu u međunarodnom pristupu prema izraelsko-palestinskom sukobu, s fokusom na veću odgovornost i usklađivanje sa međunarodnim zakonima. Izrael se, čini se, suočava s rastućom političkom izolacijom i ekonomskim pritiskom, kako sa Zapada, tako i s Bliskog istoka.

Gradačački glas