IzdvojenoTehnologija

Luksuzni supersonični avion će iz New Yorka u London stizati za tri sata

PRIMAJU SE NARUDŽBE


Američka kompanija Spike je saopćila da prima rezervacije za svoj supersonični poslovni avion vrijedan 100 miliona dolara.

Najave za početak primanja rezervacija su rijetke, a još rjeđe kada je riječ o supersoničnim avionima. Iz kompanije Spike kažu da su isporuke ograničene, kao i da su bazirane na datumu depozita.

San čovječanstva da leti brže od zvuka preko okeana okončan je 2003. godine kada je legendarni Concorde obavio posljednji let, a sada brojni startupi rade kako bi taj san ponovo bio moguć.

Kompanija Boom Supersonic, koja je mnogo obećavala, naišla je na probleme koji su povećali sumnje u to da će njen avion uopće poletjeti, ali sada se pojavila i kompanija Spike sa svojom najavom, što ulijeva nadu u supersonični let.

Spike Aerospace je svoj supersonični avion nazvao S-512, dizajniran je da prevozi 12 do 18 putnika, a predstavlja kombinaciju putovanja velikom brzinom i visokog luksuza. Ilustracije aviona jasno pokazuju da je namijenjen ultra bogatim putnicima koji žure na svoje destinacije.

Spike obećava da će S-512 moći letjeti brzinom od 1,6 Macha. O tehnologiji koja to omogućava nije otkriveno mnogo, ali se na web stranici navodi dizajn kabine bez prozora, koji je daje najveći doprinos “tihim” letovima. U kompaniji su sigurni da njihov avion neće stvarati buku kada dostigne brzinu veću od brzine zvuka, tako da će ovim brzinama moći letjeti i iznad kopna.

Ako je klaustrofobija problem, Spike ima riješenje, a to su ekrani visoke rezolucije koji su dio zabave tokom leta. Ti ekrani se kontrolišu putem pametnih uređaja ili touchpada na svakom sjedištu, a mogu prikazivati i ekran mobitela ili tableta, on-demand sadržaj ili ponuditi pogled na vanjski svijet pod uglom do 360 stepeni.

Let Spikeovim avionom između New York Cityja i Londona bi trajao oko tri sata, a s dometom od 6.200 nautičkih milja, S-512 bi mogao stići iz New Yorka u Dubai bez zaustavljanja.

Spike Aerospace s namjerom radi na “polunevidljivom modu”, ali se još uvijek ne zna kada će avion zapravo biti spreman za letove.

Komentariši