AktuelnoBiHTOP VIJEST

Mađarska najavila vojnu pomoć Dodiku – uvod u novi sukob u BiH?

Mađarska najavila vojnu pomoć Dodiku – uvod u novi sukob u BiH?

Izjava zamjenika ministra vanjskih poslova Mađarske, Levanta Mađara, nakon sastanka s Miloradom Dodikom izazvala je ozbiljne zabrinutosti u Bosni i Hercegovini i regiji. Poruka da „Mađarska više nije samo posmatrač događaja“ i da su „uz narod Republike Srpske, bez obzira na sve što se desi“ tumači se kao signal da bi Mađarska mogla direktno podržati Dodikovu politiku, uključujući i moguće secesionističke poteze.

Da li Mađarska zaista najavljuje rat u BiH?

Ova izjava dolazi u trenutku izrazitih političkih tenzija u BiH, nakon što je Narodna skupština RS donijela zakone kojima osporava nadležnosti državnih institucija BiH na teritoriji entiteta. Ako Dodik nastavi putem osamostaljenja RS-a, pitanje je da li Mađarska planira pružiti vojnu ili logističku podršku tom procesu.

Iako Budimpešta do sada nije javno govorila o direktnoj vojnoj intervenciji, bliske veze između mađarskog premijera Viktora Orbana i Milorada Dodika nisu tajna. Orbanova podrška Republici Srpskoj kroz finansijske donacije i političku zaštitu unutar EU već je dugo predmet kritika. Sada, kada zamjenik ministra vanjskih poslova šalje ovako jake poruke, postavlja se pitanje – da li Mađarska prelazi iz faze političke u fazu aktivne podrške?

Kakva bi mogla biti reakcija Turske?

Još jedan važan faktor u ovoj jednadžbi je Turska i njen predsjednik Recep Tayyip Erdoğan, koji gaji prijateljske odnose s Orbanom, ali istovremeno sebe pozicionira kao zaštitnika Bošnjaka. Ako bi Mađarska uistinu podržala destabilizaciju BiH, moglo bi doći do reakcije Ankare, bilo kroz diplomatske pritiske ili jačanje prisustva u BiH, posebno kroz saradnju s bošnjačkim liderima i EUFOR-om.

Međutim, Erdoğan je poznat po pragmatičnoj politici i može nastojati balansirati odnose s Orbanom kako ne bi ugrozio svoje ekonomske i političke interese unutar Evrope. No, ako situacija eskalira do tačke gdje bi se moglo govoriti o prijetnji bošnjačkom narodu, Turska bi mogla postati ključni faktor u odvraćanju destabilizacije.

Šta očekivati?

  • Daljnja radikalizacija Dodika – Ohrabren izjavom iz Mađarske, Dodik bi mogao ubrzati procese koji vode ka de facto odvajanju RS-a od BiH.
  • Međunarodna reakcija – EU i SAD će sigurno analizirati ovu izjavu i njene posljedice, ali dosadašnja mlaka reakcija Zapada na Dodikove poteze ne ulijeva optimizam da će se situacija brzo zaustaviti.
  • Jačanje pritiska na EUFOR – Pitanje uloge EUFOR-a i NATO-a u BiH moglo bi postati ključno u narednim mjesecima, posebno ako Mađarska stvarno pokuša igrati aktivniju ulogu.
  • Mogući sukobi? – Iako još uvijek nema direktnih naznaka oružanog sukoba, ovakve izjave dodatno destabilizuju situaciju i mogu dovesti do novih tenzija na terenu.

U narednim danima ključno će biti pratiti reakcije međunarodne zajednice, prije svega SAD-a i EU, ali i potencijalne poteze Turske i drugih regionalnih aktera. Da li je BiH pred još jednom krizom, ostaje da se vidi, ali jedno je sigurno – geopolitička situacija na Balkanu postaje sve opasnija.