Međunarodni praznik rada, dan borbe za radnička prava: Radnici u BiH čekaju bolje dane
PRVI MAJ
Iako minimalna plaća nije dovoljna ni za tre ćinu troškova života, nema najava protestnih šetnji i demonstracija!
Prošlo je 139 godina od historijskih radničkih protesta u Čikagu, kada je gotovo 40.000 ljudi ustalo protiv nehumanog tretmana, potcjenjivanja i iscrpljivanja radničke klase. Njihovi zahtjevi bili su sadržani u poznatih i simboličnih, u brojnim zemljama i do danas nedostižnih, “tri osmice” – 8 sati rada, 8 sati odmora i 8 sati kulturnog obrazovanja. U sukobima je poginulo 11 radnika i policajaca, a ranjeno je 50 radnika, petorica vođa štrajka osuđena su na smrt, a trojica na dugogodišnju robiju.
Protesti u Evropi
Tri godine kasnije, na kongresu Druge internacionale u Parizu, odlučeno je da 1. maj svake godine bude dan radničkih protesta i međunarodni dan solidarnosti među radnicima.
Dan sjećanja na žrtve historijskih protesta iz 1886., pokrenuo je višedecenijsku borbu za bolje plaće, kraće radno vrijeme i veću sigurnost na radu, koja je zahvatila više od 80 država svijeta. Posebno zemlje zapadne Evrope, gdje su se radnici, organizirani u sindikate, izborili za značajno bolji socijalni status. Ipak, ne treba sumnjati da će i ovaj Međunarodni praznik rada, kao i svaki nagovještaj nepravde ili neopravdanog udara na standard građana, biti povod za proteste širom Evrope, na kojima redovno učestvuju stotine hiljada građana. Neki su već i najavljeni.
Nema protesta
Za to vrijeme građani jedne od najsiromašnijih i najbesperspektivnijih država u Evropi, BiH, čekaju bolje dane. Ali ovaj međunarodni praznik će provesti uz ćevap, janje ili batak, uz roštilj ili ražanj na izletištima i planinama, radujući se što je prvi dan maja konačno osvanuo sunčan. Iako minimalna plaća nije dovoljna ni za trećinu troškova života, nema najava protestnih šetnji i demonstracija.
Prvomajski uranci, budnice orkestara u pojedinim gradovima ili druženje radnika uz sindikalni grah, jedino je što će stvarati dojam praznične atmosfere. Dok se državom budu širili miomirisi ćevapa i bataka, poznata bh. krilatica: “Samo da ne puca” u trenutnoj političkoj situaciji možda i ima smisla.
Avaz.ba