BiznisVIJESTI

Minimalna plata, doprinosi, firme na rubu – ali vlast nema vremena za raspravu

Rasprave o fiskalnoj reformi, koju su tražili predstavnici opozicije u Predstavničkom domu Federalnog parlamenta nije bilo. Dok vladajućoj većini zamjeraju bijeg od odgovornosti i sraman odnos prema gorućim problemima, predstavnici vlasti podsjećaju da je dan ranije napravljen prvi korak ka fiskalnoj reformi, a da je njihov pokušaj ravan populizmu.

Kraj prije samog početka ispraćen je sarkastičnim aplauzom opozicije.

Nisu dobili priliku da raspravljaju o efektima odluke Vlade o povećanju najniže plate, niti o sveobuhvatnoj fiskalnoj reformi. Iako, uobičajeno, rukovodstvo doma zakazuje sjednice, ovoga puta to je uradila grupa opozicionih poslanika, na čelu sa Almedinom Aliefendićem, na osnovu ranije obezbijeđenih 20 potpisa u skladu s poslovnikom. Jedan od zaključaka koje su ponudili odnosi se na dodatno spuštanje stope doprinosa, referišući se na jučerašnje usvajanje izmjena Zakona o doprinosima u Domu naroda.

Almedin Aliefendić, poslanik u PD FBiH (SDA):

“Mi smo predložili dodatnih 5%. Odnosno, uskladili smo ovaj zaključak s prijedlogom koji smo kolega Čavalić i ja već uputili u parlamentarnu proceduru, koji, nažalost, ovako na glasanju, nije dobio podršku da se raspravlja o njemu.”

Najprije je bio upitan kvorum, a kada je i postignut, nedovoljan broj ruku za usvajanje dnevnog reda sa samo jednom tačkom, presudio je u korist njenog prekida. Moguće razloge komentarisao je i predsjedavajući ovog doma, koji je i sam bio protiv.

Dragan Mioković, predsjedavajući PD PFBiH:

“Juče, na Domu naroda, definitivno je potvrđena mjera kojom je u kontekstu ove teme, predložila Vlada FBiH. Drugo, prije, otprilike, mjesec dana, na istu ovu temu na zahtjev zastupnika, održana je tematska sjednica na kojoj se raspravljalo na ovu temu.”

Stoga, potez opozicije ravan je populizmu, stava je vladajuća većina, dok im opozicione kolege pripisuju “sramotan odnos” prema sjednici. Argumentuju to i ukazivanjem na to da je današnjem pokušaju sjednice od predstavnika vlade prisustvovao samo ministar unutrašnjih poslova.

Admir Čavalić, poslanik u PD PFBiH (SBIH):

“Propast ove sjednice svjedoči da nema iskrene namjere po pitanju Vlade FBiH da se naprave sveobuhvatne fiskalne reforme, izuzev zakona koji se tiče fiskalnog sistema ili on line fiskalizacije koji podrazumijeva, pak, da se dodatno uzima poreza, harača čak i od fizičkih lica koja prodaju nešto godišnje za nekih 5.000 KM.”

Mahir Mešalić, poslanik u PD PFBiH (DF):

“Kakva vlast, takav parlament. Sazvali smo ovu sjednicu legitimno, da raspravljamo o gorućim problemima. Ja sam tu mislio delegirati i pitanje penzija. Želio sam da rasteretimo privredu.”

U međuvremenu, iz Udruženja poslodavaca FBiH pozdravili su usvajanje izmjena Zakona o doprinosima, ali jedinstven stav izostaje.

Tematskoj sjednici koja je trebalo da bude održana nazočili su i pojedini predstavnici privrednika, koji su izrazili nezadovoljstvo zbog stava, kako kažu, Udruženja poslodavaca FBiH, izjednačavajući ih sa predstavnicima Feferalne vlade.

Benjamin Hekić, privrednik:

“Daću sebi za pravo da vas podsjetim na jedno gostovanje predsjednika Udruženja poslodavaca 2023. kada su tek najavljivane ove promjene, da će minimalna plata biti 1.000 KM. Tada je čovjek rekao da će izgubiti između 50 i 60 hiljada ljudi svoje radno mjesto i da će preko 10 hiljada malih firmi zatvoriti ako se to ne donese sa setom fiskalnih zakona.”

Tarik Hošić, privrednik:

“Pozivam zastupnike koji nisu podržali ovaj dnevni red da otvore sebi firmu, fabriku, trafiku, sto na pijaci i svojim znanjem zarade 1.700 KM, od toga će dati 1.000 KM radniku, a 700 državi.”

Suprotstavljene strane dotakle su se i postignuća prethodne vlade.

Damir Mašić, poslanik u PD PFBIH (SDP BIH):

“Poslije 16 godina prvi put u životu smanjujemo stopu doprinosa i ne valja ova vlada i većina, a vlada Novalića koja za osam godina nije pomakla milimetra je kao dobra”. 

Salko Zildžić, poslanik u PD PFBIH (SDA):

“Fadilova vlada je u dva navrata, čak je jedna sjednica prekinuta, sa setom fiskalnih zakona koji su poreznu stopu sa 41,5 smanjivali na 31. Tada je Mašić mahao zakonom o minimalnoj plati. I to je korektno. Tada su SBB i HDZ bili protiv, nismo došli do usvajanja zakona.”

A dok nadmudrivanju kraja nema, iz Saveza samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine, ne sporeći ono što je usvojeno juče, podsjećaju da će nastaviti da insistiraju da od 1. jula minimalna plata iznosi 1.150 KM.