AktuelnoBiznis

Neusaglašeni sami sa sobom: Pad zaposlenih od 8000 utvrdila i Porezna uprava koja tvrdi da nezaposlenost nije povećana!

MINIMALAC I NEDJELJA

Rijetko mi se znalo desiti da u istom danu pišem dva teksta na istu ili sličnu temu. Ali neke pojave i događaji jednostavno to zahtijevaju.

Uoči sjednice Ekonomsko-socijalnog vijeća za teritoriju Federacije BiH objavili smo podatke Porezne uprave FBiH o broju uposlenih za prva tri mjeseca i razlici u odnosu na kraj 2024. godine. Isto tako smo objavili i podatke Ministarstva razvoja, poduzetništva i obrta FBiH o isplatama subvencija poslodavcima za prva dva mjeseca 2025. godine nakon povećanja minimalne plaće sa 619 na 1.000 KM.

A nakon sjednice ESV uslijedio je šok. Barem za one koji su gledali obraćanje Safudina Čengića. Kako je istakao na današnjoj sjednici iz Vlade FBiH im je rečeno da nema negativnih posljedica povećanja minimalne plaće, nema otpuštanja radnika te je ostao isti broj zaposlenih. I to im je prezentovano kao podaci Porezne uprave FBiH i zavoda za zapošljavanje.

A brojevi nikad ne lažu ili barem ne bi trebali. Kako je ponavljanje majka znanja i mi ćemo ponoviti podatke Porezne uprave FBiH koje redovno u mjesečnim izvještajima dostavljaju medijima i objavljuju na web stranici.

Porezna uprava FBiH 17. januara ove godine dostavila je tabelu zaposlenih u FBiH u kojoj je broj zaposlenih iznosio iznosio 551.452. Posljednje saopćenje Porezne uprave FBiH o naplati javnih prihoda mediji su dobili 9. aprila. U tabeli broja zaposlenih primjetna razlika. Na datum 31.03.2025. godine u FBiH je 542.803 zaposlenih osoba. Razlika broja zaposlenih na kraju decembra i krajem marta je 8.649 osoba.

No, danas nas iz ESV-a ubjeđuju da ne vidimo dobro ili da Porezna uprava FBiH demantuje samu sebe i da je u FBiH nastupilo blagostanje nakon povećanja minimalne plaće. A znamo i vidimo da nije. Ono što jeste Porezna uprava FBiH zabilježila je povećanje naplate doprinosa u mjesecu februaru za skoro 70 miliona više u odnosu na januar zbog povećanja minimalne plaće. Rast se nastavio i u martu ali ne u takvom obimu.

S obzirom na ove okolnosti izvršit ćemo dodatnu analizu i dodijeljenih subvencija poslodavcima, samostalnim obrtnicima u januaru i februaru jer je velika razlika primjetna u brojevima za ta dva mjeseca. Poslodavci su prema kriterijima morali zadržati isti broj uposlenih koje su imali na datum 30.11.2024. godine. A podaci za januar su sljedeći.

Pravo je ostvarilo 14.930 pravnih i fizičkih lica kojim je obuhvaćeno 78.120 radnika. Za te subvencije izdvojeno je 10.390.600 KM.

U mjesecu februaru pravo je ostvarilo 13.697 subjekata odnosno 71.011 radnika. Za te subvencije Ministarstvo je dalo 9.474.700 KM. Razlika između subvencija za januar i februar u broju radnika je 7.109. Još niko nije odgovorio na pitanje zašto je došlo do takvog smanjenja broja radnika kada je riječ o subvencijama niti su mijenjani kriteriji iz Uredbe

Danas na press koferenciji nije bilo ni resornog ministra Mijatovića koji je idejni tvorac minimalca od 1.000 KM, ni federalnog premijera Nermina Nikšića.

Čengić je u svom obraćanju kazao da je od Vlade FBiH zatraženo da se omogući produženje uredbe o neoporezivoj pomoći do kraja godine, a koja po radniku mjesečno može iznositi 450 KM. Ova uredba je bila vid intervencije Vlade da se nakon povećanja minimalne plaće, poslodavcima pruži mogućnost da povećaju i ostale plaće zaposlenih, a bez dodatnih troškova za doprinose i poreze. Tačan broj poslodavaca koji su iskoristili tu mogućnost nije poznat iako se Poreznoj upravi do 7. u mjesecu šalje izvještaj o uplatama.

ESV je danas pozdravio smanjenje stope doprinosa čija primjena počinje od 1. jula. Opterećenja poslodavaca smanjit će se za 13,3 posto, a plan je od početka naredne godine smanjiti doprinose za dodatnih pet posto. No, svemu tome treba prethoditi usvajanje zakona o fiskalizaciji transakcija i izmjene Zakona o doprinosima.

Kada je riječ o analizi neradne nedjelje Čengić je kazao kako je Vladi FBiH predložena inicijativa Udruženja poslodavaca FBiH da se izmijeni Zakon o unutrašnjoj trgovini i omogući rad određenim nedjeljama u godini s obzirom da je od 17. novembra zabranjen rad trgovina i trgovačkih djelatnosti nedjeljom.

I dok nas iz Vlade FBiH i ESV-a ubjeđuju da je stanje ostalo ista, matematika je jasna. Broj zaposlenih je manji otkako je Vlada FBiH uvela svoje reformske mjere. Htjeli to neki priznati ili ne.

(NAP)