Nikšićeva vlada rasprodaje državno vlasništvo
Hayat TV raspolaze informacijama da se u Međunarodnom aerodromu Sarajevo provodi tzv. due diligence analiza koju provodi Svjetska banka
Međunarodni aerodrom Sarajevo nikada bolje nije poslovao. Kao nagradu za uspjeh smjenjena je kompletna Uprava, a generalni direktor jučer je dobio obavijest o razriješenju. Zahvala mu je to jer državno blago nije želio prepustiti strancima. Smjenila ga Vlada Federacije pod pritiskom stranih lobista, zbog želje za upravljanjem i novcem. Ko je na gubitku? Na gubitku je država, i svako ko kaže drugačije govori neistinu. Na sceni je rasprodaja državne imovine u režiji aktuelne vlasti.
Alan Bajić, direktor Međunarodnog aerodroma Sarajevo, jučer jer dobio odluku u kojoj mu se uskraćuje povjerenje za vršenje ove pozicije. Odluku dobija na vrhuncu poslovanja Sarajevskog aerodroma.
– Imate najbolju upravu u historiji aerodroma, najbolje rezultate u svakom smislu, posebno u broju putnika, i Vlada prije isteka mandata razriješava upravu kako bi dovela ljude koji nemaju nikakve veze ni kompetencije s avijacijom, s poslovima koje radi aerodrom. Mi ćemo najvjerovatnije ovu vladu morati zaustavljati nekom vrstom demonstracija i bunta – rekao je Semir Efendić, predsjednik SBIH govoreći nedavno za ‘7 plus’ Hayat TV-a.
Još prije godinu Bajić i Uprava opirali su se davanju Aerodroma pod koncesiju. Nudili su rješenje.
– Ova uprava je protiv pune koncesije, ali mi smo nudili modele djelimične koncesije gdje smo zadržali JP, taj naš model je bio zadržavanje, da upumpamo novi kapital a to je pronalaženje novog investitora, formiramo novo preduzeće i da se njima da koncesija na 25 godina – objašnjava Bajić
Taj model bi bio najbolji jer bi i država, Federacija imala mogućnost opet koristiti aerodromsku infrastrukturu i dijeli dobit.
Hayat TV raspolaze informacijama da se u Međunarodnom aerodromu Sarajevo provodi tzv. due diligence analiza koju provodi Svjetska banka. To je ekonomska, dubinska analiza poslovanja i likvidnosti preduzeća. Uglavnom se provodi ako kompanije ne posluju dobro, ako je spremna za privatizaciju ili ako se planiraa staviti pod koncesiju. Međunarodni aerodrom Sarajevo posluje dobro, ostvaruju višemilionsku dobit, otvaraju se nove linije, proširuju postojeći kapaciteti. Moglo bi se reći da nikada nije izgledao bolje. Postavlja se pitanje – šta je cilj ove analize?
Odgovor se može potražiti i u stavu bivšeg federalnog premijera Fadila Novalića. On je napisao da se radi o skupu instrukcija koje ova Vlada mora sprovesti da bi se odužili onima koji su ih državnim udarom instalirali na pozicije moći. Njihov osnovni zadatak je da nas učine energetski ovisnim i da nam oduzmu ključnu infrastrukturu. Novalić dalje navodi da su isto do njega tražili 20 puta, da je odbio, a da su na vlast postavljeni oni koji će im udovoljiti.
– To je strateški objekat, vi vlasništvo države dajete u ruke strancima koji će raspolagati našim aerodromom, niste više u suštini ni sigurni jer aerodrom je bitan za sigurnost države BiH, i ovo je definitivno rasparčavanje države BiH, ovo je po meni izdaja države – kaže federalna delegatkinja Jasmina Biščević-Tokić.
Vlada FBiH je dala prethodnu saglasnost Nadzornom odboru JP Međunarodni aerodrom Sarajevo za imenovanje vršioca dužnosti članova Uprave ovog javnog preduzeća, na period do dvanaest mjeseci odnosno do okončanja konkursne procedure i to Sanina Ramezića za v.d. direktora. Ramezić je inače kadar Naroda i pravde, i nema nikakve veze sa ovom djelatnošću. Menadžer je u privatnoj kompaniji računarske opreme. Jedan od uslova za direktora je 5 godina radnog iskustva na rukovodnim pozicijama u civilnom zrakoplovstvu u skladu sa Statutom preduzeća. A to Ramezić nema. I podsjetit ćemo na izjavu predsjednik NIP-a – na pozicije ćemo dovesti kompetentne ljude. A kako sada stvari stoje aeredrom će voditi ljudi koji se bave prodajom računarske opreme.
(E. Ahmetašević)