SvijetTehnologijaVIJESTI

Nova era dronova: Turska predstavila mini krstareću raketu KEMANKEŞ

Nova era dronova: Turska predstavila mini krstareću raketu KEMANKEŞ

Turski proizvođač bespilotnih letjelica, kompanija Baykar, predstavio je novo oružje koje bi moglo promijeniti pravila igre u modernom ratovanju – mini krstareću raketu nazvanu KEMANKEŞ. Riječ je o precizno navođenom projektilu mase oko 40 kilograma, dometa većeg od 150 kilometara, posebno razvijenom za upotrebu s različitim dronovima, uključujući i slavni Bayraktar TB2.

Ono što ovu raketu izdvaja jeste integracija vještačke inteligencije. Zahvaljujući naprednim algoritmima, KEMANKEŞ je u stanju prepoznati i locirati ciljeve u neprijateljskom prostoru bez potrebe za stalnim ljudskim nadzorom. Dodatna prednost je otpornost na elektronsko ometanje, kao i sposobnost izvršavanja zadataka u svim vremenskim uslovima – danju i noću.

U tehničkom smislu, raketa nudi i data-link vezu za prenos slike u realnom vremenu, kao i moćnu optiku sa 36x uvećanjem. To operaterima omogućava da prate cilj sve do pogotka, bez obzira na udaljenost.

Kada se sagleda šira slika, jasno je zašto ova tehnologija izaziva pažnju širom Balkana. Sa raketama ove klase, zemlje poput Hrvatske, BiH, Kosova ili Albanije mogle bi teoretski neutralisati napredne protivzračne sisteme sa sigurne udaljenosti – bez direktne izloženosti svojih bespilotnih letjelica.

Troškovna računica dodatno pojačava interes: dok cijena jednog Bayraktara iznosi nekoliko miliona dolara, raketa poput KEMANKEŞ-a staje tek nekoliko stotina hiljada – što je višestruko isplativije od investiranja u skupe vojne avione ili raketne sisteme.

S druge strane, za zemlje poput Srbije koje raspolažu sa složenim sistemima poput Pancira S1 ili kineskog FK-3, izazov je očigledan. Da bi se presreo jeftin i precizan projektil, potrebno je staviti u opasnost višemilionske sisteme. Čak i ako se presretne nekoliko raketa, uvijek postoji rizik da neka ipak pogodi metu – i to po znatno nižoj cijeni nego što košta oštećeni sistem.

Ono što Turska danas nudi svojim partnerima teško da može stići iz zapadnih vojno-industrijskih krugova: visokotehnološko oružje dostupno po cijeni koju manje države zaista mogu priuštiti. Ukoliko bi isti nivo tehnologije bio nabavljen iz SAD-a, cijena bi bila višestruko veća.

Baykar ovom raketom jasno poručuje: efikasnost više nije rezervisana za super-sile. Uz pametnu tehnologiju i pametnu investiciju – i male zemlje mogu igrati veliku igru.

Gradačački glas