POBJEDA TRAMPA: Šta njegova pobjeda donosi BiH?
Pobjedom Donalda Trumpa na izborima i njegov povratak u Bijelu kuću, znači da ćemo svjedočiti obnovljenoj verziji njegove “America First” politike, koja bi imala značajan utjecaj na vanjsku politiku, uključujući odnose sa Bosnom i Hercegovinom (BiH). S obzirom na specifičnosti tog političkog okvira, evo nekoliko stvari koje bismo mogli očekivati:
Održavanje smanjenog angažmana SAD-a u BiH i regiji
Trump će vjerojatno nastaviti s politikom smanjenog angažmana SAD-a u Balkanu, uključujući BiH, uz naglasak na smanjenje američkih vojnih i diplomatskih resursa u Europi. On će, kao i u prvom mandatu, inzistirati da saveznici i EU preuzmu veću odgovornost za stabilnost Balkana, dok bi SAD mogli zadržati primarnu pozornost na globalnim prijetnjama, poput Kine i Rusije.
Podrška BiH NATO integracijama, ali s uvjetima
Trump je u prošlosti podržavao proširenje NATO-a, ali pod uvjetom da zemlje kandidatkinje ispune određene kriterije, uključujući vojnu i političku reformu. Ako BiH bude nastavljala s napretkom prema NATO-u, SAD će vjerojatno podržavati tu integraciju, ali Trump će biti sklon postavljanju zahtjeva za “odgovornim ponašanjem” vlasti u BiH, kao i za provedbom reformi koje smanjuju političke blokade i korupciju.
Sankcije i politički pritisak na BiH
Pod Trumpovom administracijom, BiH bi mogla vidjeti nastavak sankcija ili drugih pritisaka prema političkim liderima koji opstruiraju reformske procese. To će vjerojatno biti usmjereno prema onima koji blokiraju napredak BiH u NATO-u, EU-u i borbi protiv korupcije. Ako bi politička situacija postala još polariziranija ili ako bi lideri BiH nastavili s etničkim podjelama koje ometaju integraciju zemlje, sankcije i druge mjere pritiska bile bi moguće.
Smanjeni diplomatski angažman
Trump će vjerovatno nastaviti smanjivati diplomatski angažman SAD-a u BiH, oslanjajući se na EU i druge međunarodne organizacije da preuzmu vodeću ulogu u rješavanju političkih i sigurnosnih izazova u BiH. Iako bi SAD i dalje podržavali stabilnost Balkana i NATO integracije, neće biti previše angažirani u aktivnoj diplomaciji u BiH, osim kada bi to bilo u interesu američke nacionalne sigurnosti.
Odnosi s Rusijom i Kina
Trump bi mogao tražiti načine za smanjenje ruskog i kineskog utjecaja u BiH i na Balkanu u širem smislu, ali bi to mogao činiti u sklopu šire geopolitičke strategije, usmjerene na sprječavanje ruskih i kineskih pokušaja proširenja svog utjecaja u regijama koje SAD vidi kao strateški važne. Ako bi BiH postala predmet interesa tih velikih sila, Trump bi mogao iskoristiti ekonomske i političke instrumente kako bi ograničio njihov utjecaj.
Povećana ekonomska i vojna pomoć, pod uvjetima
Iako Trump nije bio poznat po davanju velikih financijskih sredstava drugim zemljama, u drugom mandatu bi mogao biti voljan povećati vojnu i sigurnosnu pomoć BiH, ali uz uvjet da zemlja ispuni specifične političke i sigurnosne ciljeve. To bi moglo uključivati jačanje oružanih snaga BiH i pružanje pomoći u borbi protiv terorizma ili drugih prijetnji u regiji, pod uvjetom da se zemlja uspješno integrira u NATO i izvrši unutarnje reforme.
Povećana autonomija za BiH i manje direktne intervencije
Trump bi mogao preferirati politiku koja omogućava BiH veću autonomiju u donošenju svojih odluka, pa bi se mogao suzdržati od direktnih intervencija u političke procese unutar zemlje. Također bi mogao smanjiti podršku međunarodnim inicijativama koje podrazumijevaju vanjsko upravljanje ili nadzor (kao što je OHR), smatrajući da BiH treba preuzeti odgovornost za svoje unutarnje probleme.
Regionalna stabilnost i odnosi s drugim balkanskim zemljama
Trump bi mogao pokušati ostvariti stabilnost u regiji kroz bilateralne ili multilateralne pregovore, ali ne bi bio previše angažiran u političkim procesima koji uključuju sve zemlje Balkana. On bi mogao favorizirati izravne pregovore između zemalja Balkana, gdje bi SAD igrao pomoćnu ulogu, umjesto što bi bio dominantni igrač u oblikovanju dugoročnih političkih rješenja.
U Trumpovom drugom mandatu, BiH će vjerojatno biti na radaru SAD-a, ali s naglaskom na pragmatičan pristup koji se oslanja na EU da preuzme vodeću ulogu, uz podršku SAD-a u NATO integracijama i smanjenje blokada na tom putu. Očekujte smanjenje diplomatskog angažmana, uz moguće sankcije protiv opstruktivnih političkih lidera, te uvjetnu pomoć koja bi ovisila o reformama i političkoj stabilnosti zemlje.
Gradačački glas