Reuf-begova džamija u Gradačcu: Duhovni simbol jednog grada i nacionalni spomenik BiH
Reuf-begova džamija, smještena u samom srcu Gradačca, jedan je od najprepoznatljivijih vjerskih i historijskih simbola ovog kraja. Harem ove džamije proglašen je nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine, čime je potvrđen njen izuzetni značaj za kulturno-historijsko naslijeđe naše zemlje.
Vjekovni svjedok historije
Prva džamija u Gradačcu sagrađena je unutar tvrđave, ali razvoj grada tokom 19. stoljeća donosi i procvat vjerske i kulturne infrastrukture. Tada Gradačac broji više stotina kuća, desetine dućana, dvije medrese i čak četiri džamije – među njima i Nova (Džedid) džamija, danas poznata kao Hadži Reuf-begova džamija.
Ova džamija sagrađena je između 1878. i 1893. godine na temeljima stare Begefendića džamije, koju je podigao Begefendija Gradaščević oko 1835. godine. U toj starijoj džamiji su se obavljali noćni namazi, a Reuf-begova džamija je naslijedila njenu duhovnu i historijsku ulogu.
Vakuf begovske porodice Gradaščević
Džamiju je uvakufio Hadži Reuf-beg Gradaščević, pripadnik znamenite begovske porodice koja je obilježila političku i društvenu historiju ovoga kraja. U haremu džamije nalazi se i njegov mezar, uz epitaf koji je snažna poruka o prolaznosti života i važnosti bogobojaznosti:
“Posjetioče moga groba, stani i razmisli, ja sam juče bio što si ti danas, a ti ćeš sutra biti što i ja danas…”
Vjerski i kulturni centar
U haremu džamije nalazi se mezaristan sa dvadesetak nišana iz 19. vijeka, od kojih mnogi imaju tarihe ispisane sulus i talik stilom arapskog pisma. Tu su i dva kamena sarkofaga, a jedan pripada Ahmed-begu, ocu Reuf-bega.
Džamija je obnovljena i dograđena 2015. godine, kada je izgrađena nova abdesthana, kuhinja, mektebska učionica, kao i prošireni mahfil. Uređena je i nova ograda i cijeli harem, čime je ovaj prostor dodatno dobio na funkcionalnosti i ljepoti.
Simbol duhovnosti i trajanja
Reuf-begova džamija nije samo vjerski objekat – ona je živi svjedok identiteta Gradačca, prostor duhovne snage i kulturne dubine. Njeno postojanje i status nacionalnog spomenika potvrđuju da baština može živjeti i rasti, ako je zajednica njeguje.
U vremenu brzih promjena, Reuf-begova džamija ostaje stub tradicije, vjere i dostojanstva, podsjećajući nas ko smo i odakle dolazimo.
Gradačački glas