SPD GRADAČAC: Ko hoće nađe rješenje-ko neće nađe izgovor
U osvrtu na posljednje izjave gradonačelnika Mehanovića, SDP Gradačac reaguje ukazujući na, kako navode, niz netačnih informacija, pogrešnih tumačenja i izostanak konkretnih poteza. Saopćenje prenosimo u cijelosti i bez izmjena:
Ko hoće nađe rješenje-ko neće nađe izgovor
Pravdajući zastoj u realizaciji infastrukturnih projekata, prvenstveno izgradnji 49 putnih pravaca, nasljeđenim dugovima i fiskalnom nestabilnošču Grada Gradačac, gradonačelnik Mehanović iznosi niz neistina i pokazuje zabrinjavajuće nepoznavanje i neupućenost u dokumente o kojima govori.
Prije svega “famozni”, kako ga Mehanović naziva, Okvirni sporazum o izgradnji 49 putnih pravaca, ne predviđa izgradnju u 2025. i 2026. godini, kako novoustoličeni gradonačelnik tvrdi, nego je to trogodišnji sporazum koji obuhvaća i 2024. godinu, ali je ona kada je izgradnja tih puteva u pitanju, nepovratno izgubljena. Ako se sa radovima krene, kako nagovještava Mehanović, tek u proljeće 2026., onda to znači da se svi radovi moraju u toj godini okončati, naravno pod uslovom da cijene utvrđene u oktobru 2024. godine budu prihvaćene i u proljeće 2026. Svako eventualno korigovanje cijena nije moguće po zakonu, a ako se bude raspisivao novi tender pitanje je da li će uplaćena sredstva građana biti dovoljna za planirano učešće od 20% ili će građani morati doplaćivati eventualnu razliku u cijeni.
Osim ove “sitnice” koju namjerno prešućuje, Mehanović navodi da je došao u gradsku upravu u decembru 2024. i zatekao 1.300.000 KM duga prema istom izvođaču zbog čega je nakon opomene pred tužbu, sklopio cesiju sa bankom i tim izvođačem. Mehanović je opet zaboravio nekoliko sitnica, prvo da nije došao u decembru, nego u novembru i drugo, važnije, da je na računima Grada imao na raspolaganju 4,2 miliona KM. Osim toga, Mehanović je zaboravio kolike je dugove, kao savjetnik načelnika Imširovića, 2012. godine ostavio prethodnom gradonačelniku. Korektno bi bilo da javnost upozna da li je i tada bilo opomena, tužbi, presuda, zateznih kamata i povučenih mjenica od strane raznih izvođača? Opomena pred tužbu, o kojoj govori Mehanović, nastala je zbog ignorantskog odnosa nove gradske uprave prema tom istom dobavljaču.
Osim toga Mehanović spominje da vraća rate prema Razvojnoj banci zbog kredita za izgradnju gradskih ulica, što naravno opet nije tačno. Taj kredit od 2 miliona KM je investiran na način da je milion KM, uz saglasnost stranih donatora, uložen u obnovu azbest- cementne mreže kako bi se radovi na vrijeme završili ali su isti ti donatori osigurali grant sredstva u iznosu od 500 000 eura i ta sredstva su trebala biti na računu grada odmah po završetku svih procedura. Kako je i Predsjedništvo BiH i Vijeće ministara BiH, još prošle godine, dalo saglasnost na grant, na Mehanoviću je ostalo da potpiše ugovor sa ministrom finansija, završi proceduru i dobije grant sredstva od milion KM. Zašto to još nije završeno nije nam poznato ali upravo ta sredstva su trebala omogućiti nastavak izgradnje puteva, za šta Mehanović “nema para do proljeća 2026.” i potpisuje “cesije”.
Osim toga gradske ulice su sa milion KM finansirane iz budžeta Vlade FBiH a oko 700 000 KM su kreditna sredstva Razvojne banke i ista su u novembru, prilikom primopredaje dužnosti, uz ostala sredstva, bila na raspolaganju Mehanoviću.
Ostale žalopoljke i kuknjava na izvršene radove u Rajskoj, Međiđi Donjoj, Tokama, rekonstrukciji Centralnog spomen obilježju itd., obzirom na relativno male vrijednosti tih investicija a ogroman značaj za građane, zaista ne vredi ni komentarisati.
Zaboravio je Mehanović da su u prošloj godini ugovoreni radovi, osigurana sredstva i isplaćeni veliki i skupi projekti poput natkrivanja stadiona Banja Ilidža, zamjena krova na Skenderiji, postavljanje parketa u Sportskoj dvorani, rekonstrukcija zidina na Starom gradu, izgradnja gradskih ulica, dzamija Husejnija itd.
Suština je u sljedećem, održati nivo realizacije infrastrukturnih projekata na dosadašnjem nivou, apsolutno nije moguće oslanjanjem samo na redovne prihode grada. Samo sa njima, Gradačac će stagnirati u svakom pogledu. Potrebno je hitno budžet poduprijeti dodatnim izvorima finansiranja sa viših državnih nivoa i međunarodnih fondova. Jer, da toga u prethodnom periodu nije bilo, kako bi se završili ogromni projekti poput izgradnje nove vodovodne mreže, izgradnja Gradskog trga, poligona Luke, Gradskog Kina, Vatrogasnog doma, gradskih aleja, izgradnja infrastrukture u industrijskim zonama…?
Nažalost, prvih šest mjeseci neprikosnovene vladavine Mehanovića i ekipe, njihova isključiva posvećenost kadroviranju i potpuno zapostavljanje i stranih i domaćih potencijalnih fondova, ne uliva povjerenje da će razvoj Gradačca ići ulaznoj putanjom. Nadamo se da griješimo jer krajnje je vrijeme da nova gradska vlast prestane tražiti izgovore i da se pokrene inače će čitava ova godina u infrastrukturnom pogledu biti izgubljena.