BiH

U BIH SE I RODIŠ “PREKO ŠTELE”: ZAŠTO DOKTORE “ČASTIMO” KOVERTAMA?

Za svaki drugi porođaj u Bosni i Hercegovini sretna porodica se zahvali medicinskom osoblju kovertom. Odnosno, novcem ili poklonom. Građani bi rekli, to je običaj.

Ali to je mito, kojim građani porodilišta daruju sa dva miliona maraka godišnje.

Ovi podaci nalaze se u istraživanju „Borba protiv korupcije u porodilištima“, koju je radilo Udruženje “Baby Steps” uz podršku USAID-a i CCI. Putem anonimne ankete prikupljena su iskustva 2.713 majki iz 38 porodilišta u BiH. Čak 50 posto porodilja, izjavilo je, da su one ili članovi njihove porodice dali novac ili poklon u porodilištu.

Porodilja iz Tuzle skupila je snagu da u potresnom svjedočanstvu podijeli svoje traumatično iskustvo. Imala je urednu trudnoću, ali beba je odlučila na svijet doći ranije. Porod je trajao satima, kada je konačno završen, beba je bila potpuno modra.

“Vi ste me podstakli da opet prođem kroz te teške trenutke, najviše mi je žao, nije mi sebe žao – žao mi je djeteta koje već na samom dolasku na ovaj svijet prežvijelo traumu. Ona će sigurno zauvijekt trpiti te posljedice, znam koliko je plakala neutješno danima, nije željela da se od mene rastavi, nisam mogla otići do lavaboa”, priča anonimna porodilja.

Ovo je samo jedno od svjedočenja porodilja koje su u sklopu projekta “Moje iskustvo sa korupcijom u porodilištu” govorile o nehumanom odnosu doktora i medicinskog osoblja prilikom poroda. U ovom svjedočenju, kao i u drugim, kažu kako su bile prisiljene dati novac jer su satima čekale pregled sve dok nisu platile.

“Dijeljenje iskustva jeste od ključne važnosti za razumijevanje dubine korupcije i njenih dalekosežnih posljedica. Imate veliki broj žena koje kažu da se zbog tog iskustva nisu usudile na drugi porođaj. Dakle imamo direktni utjecaj na natalitet o kojem svi toliko pričamo”, kaže Amila Tatarević, predsjednica Udruženja “Baby steps”.

Poziv za saradnju otišao je na adrese svim porodilištima u BiH. Odazvali su se iz jednog i to Opće bolnice prim.dr. Abdulah Nakaš u Sarajevu.

“Mi pozdravljamo tu borbu protiv te korupcije i svim silama i sve kapacitete ćemo dati u tom smislu, a podržavamo i pomoć nevladine organizacije Baby steps”, poručuje doktor Nenad Mišević.

SVAKI DRUGI POROD U BOSNI I HERCEGOVINI PODRAZUMJEVA KORUPCIJU: “PROSJEČNO VRIJEDNOST MITA PO PORODU IZNOSI 141,65 KM”

Rezultati istraživanja su pokazali da je 50% porodilja i članova njihove porodice dalo novčana sredstva ili poklon u porodilištu, javno ili tajno, prije ili poslije poroda.Istraživanje je pokazalo da je novac samoinicijativno nuđen od strane porodilja ili njihove porodice, ali također i direktno ili indirektno tražen od strane medicinskog osoblja.

Kao razlog zbog kojeg su porodice pristale na korupciju navodi se većinom nada da će time moći obezbijediti adekvatnu zdravstvenu skrb ili humaniji odnos tokom poroda, što samo po sebi svjedoči lošim uslovima u porodilištima. Istraživanje je nadalje pokazalo da prosječno vrijednost mita po porodu iznosi 141,65 KM piše Crna-Hronika.

Ako uzmemo u obzir da je polovina porodilja (50%) u anketi potvrdila da je ona ili njeni članovi porodice dali novac ili poklon javno ili tajno, a da u BiH imamo prosječno 30.000 poroda godišnje, dolazimo do podatka da„čašćenje“ zdravstvenih radnika porodicekošta šokantnih 2.124.772 KM godišnje! Vrijedi se zapitati koliko toga možemo uraditi sa tim iznosom? Koliko se mogu poboljšati opći uslovi u porodilištima na nivou cijele BiH? Koliko se može sagraditi novih medicinskihkapaciteta? Zaposliti dodatnog stručnog osoblja koje ce biti na usluzi majkama i njihovim bebama?

Na press konferenciji, koje je održalo udruženje „BABY STEPS“, prezentirani su rezultati istraživanja, te podijeljena pojedina iskustva porodilja koja su prikupljena u okviru kampanje „Moje iskustvo sa korupcijom u porodilištu“, koja je bila sastavni dio ovog projekta. Ovi alati su bili od ključne važnosti za razumijevanje dubine problema korupcije i njenih dalekosežnih posljedica –radi ilustracije, mnoge majke su izjavile kako su odlučile da više ne rađaju nakon traumatičnih poroda i direktnog ili indirektnog navođenja na plaćanje usluga koje su besplatne. Ova iskustva, dakle, kod mladih žena rezultiraju stavovima koji imaju direktan uticaj na natalitet naše zemlje. Kao najveći izazov u borbi sa ovim problemom identifikovana je nespremnost sistema za saradnju, odnosno nepostojanje otvorenosti, konstruktivnog dijaloga i poduzimanja konkretnih mjera u cilju smanjenja korupcije uz mogućnost lakše i jednostavnije prijave korupcije prije, tokom ili nakon poroda.

Također, jedan od vrlo teških problema jeste i kulturološka ukorijenjenost ove prakse, gdje i osoblje i porodice smatraju da je pravo zdravstvenih radnika da budu „počašćeni“ zbog asistencije na porodu, i gdje ne postoji svijest da rade posao za koji su plaćeni od tih istih građana i da primanje novca ili poklona na radnom mjestu u javnoj instituciji, a s namjerom postizanja neke krajnje koristi za onoga koji daje novac, jeste korupcija.

Pored predstavnika udruženja „BABY STEPS“, press konferenciji su prisustvovali i predstavnici relevantnih institucija – Agencije za kvalitet i akreditaciju u zdravstvu (AKAZ), Ureda za borbu protiv korupcije i upravljanja kvalitetom KS, te JU Opće bolnice „Prim. Dr. Abdulah Nakaš“. Potpisan je Memorandum o saradnjiizmeđu udruženja „BABY STEPS“ iAgencije za kvalitet i akreditaciju u zdravstvu FBiH (AKAZ). Također je najavljena saradnja sa Uredom za borbu protiv korupcije i upravljanja kvalitetom KS i Općom bolnicom „Prim.dr.Abdulah Nakaš“u kontekstu poboljšavanja mehanizama prijave korupcije.

Kroz svoje obraćanje, učesnici su istakli kako jeprevencija najvažnija kada je riječ o sitnoj korupciji, te kako krozpoboljšanje uslova, odnosno podizanje standarda u pružanju zdravstvene skrbi u svim porodilištima osnova za smanjenje korupcije u porodilištima. Također, kao bitan korak u ovoj borbi jeste i edukacija, kako građana tako i osoblja porodilišta, o tome da je davanje i primanje poklona i „koverti“u jednoj medicinskoj ustanovikrivično djelo, odnosno da je „čašćenje“ samo eufemizam za korupciju, koja je zakonom kažnjiva.

Svi zajedno danas su poručili da će učiniti sve da se korupcija zaustavi, da se kreiraju bolji uvjeti i koraci za što manju stopu korupcije tamo gdje je nikako ne smije biti. Majke ove zemlje zaslužuju jednake uvjete, jednak pristup i porodilišta bez koverti!Imamo pravo znati. Imamo pravo govoriti. Za sve buduće majke, za svu našu djecu.

17 thoughts on “U BIH SE I RODIŠ “PREKO ŠTELE”: ZAŠTO DOKTORE “ČASTIMO” KOVERTAMA?

Komentariši